A tyúkszem gyakori, különösen az idősebbeknél. Ezek a fájdalmas kemény bőrcsomók gyakran előfordulnak a lábadon. Akkor alakulnak ki, amikor a bőr egy területe ismételten nyomásnak és dörzsölésnek van kitéve. Ha a nyomás és a dörzsölés megszűnik, a tyúkszem általában eltűnik.
Hogyan csökkentheted a tyúkszemre nehezedő nyomást?
A tyúkszemet gyakran a túl szoros cipő viselése okozza. Ezért érdemes alaposan szemügyre venni a cipődet, és abbahagyni a túl szűk cipők viselését. A kényelmes, jól párnázott, nem túl szűk cipő viselése megakadályozhatja a többi lábproblémát is.
Vannak, akik nehezen tudják teljesen elkerülni a szűk cipő viselését – talán azért, mert munkához kell viselniük, vagy úgy gondolják, hogy jobban néznek ki. Annak érdekében, hogy a szükségesnél hosszabb ideig ne viselj magas sarkú cipőt vagy keskeny, kemény bőrből készült cipőt. Az segíthet, ha van egy pár kényelmes cipőd, amelyre lehetőség szerint cserélheted bőrmelyik lábbelid. Tarthatod őket az autódban, a munkahelyeden, vagy a barátaid vagy rokonaid otthonában.
Az is jó ötlet lehet, ha szakmai tanácsot kérsz – például ortopéd cipőtechnikustól vagy egy orvosi kellékboltban. Ha deformitásod vagy ízületi betegséged van, amely a lábad vagy a lábujjaid érinti, még a nem szoros cipők is nyomáshoz és dörzsöléshez vezethetnek. Ebben az esetben olyan dolgok segíthetnek, mint a cipőbetétek, szilikon párnák, nyomáscsökkentő párnák vagy egyedi gyártású cipők.
A tyúkszem azonban a test más részein is kialakulhat. Bizonyos eszközökkel végzett munka vagy bizonyos sporteszközök, például súlyzók használata tyúkszemhez vezethet a kézen is. Ha a tyúkszem a munkával kapcsolatos tevékenységek eredményeként alakul ki, érdemes beszélni munkáltatóddal a megfelelő védőruházatról vagy segédeszközökről.
Hogyan lehet finoman eltávolítani a tyúkszemet?
Az ok kezelése mellett megpróbálhatod mechanikus erővel eltávolítani a tyúkszemet, például egy gyógyszertárban kapható habkővel. Először áztasd az érintett bőrfelületet meleg vízben kb. 10 percig. Ezután a habkővel óvatosan távolítsd el a vastag bőr felső rétegét. Ezt rendszeresen ismételd meg kétnaponta.
Ne használj éles szélű szerszámokat, például borotvapengét. A sérülés kockázata túl magas, különösen, ha tapasztalatlan vagy. De normális, hogy a professzionális lábszakértő (podiáter) ezeket az éles eszközöket használja a tyúkszem és a bőrkeményedések kezelésekor.
Ha a tyúkszem nagyon mély és fertőzött, vagy ha más szövődményekhez vezetett, orvosnak vagy podiáternek kell kezelnie. Azoknak az embereknek, akiknél nagyobb a lábproblémák kockázata olyan dolgok miatt, mint a rossz keringés vagy a cukorbetegség, szintén szakmai segítséget kell kérniük, ahelyett, hogy a tyúkszemeket kezelnék. Ugyanez igaz azokra az emberekre is, akik maguk nem tudják elérni a lábukat.