Mi a teendő, ha gyermekednek súlyos fogszuvasodása van?

Gyakori problémát jelent a gyermekeknél a fogszuvasodás, de hogyan kezelhetjük, ha megjelent és hogyan előzhetjük meg a gyerekkori fogszuvasodást?

fogszuvasodás gyerekeknél

Mi a fogszuvasodás?

 

A fogszuvasodás egy étrenddel összefüggő betegség, amely károsítja a fogakat.

A fogszuvasodás akkor következik be, amikor a szájban a baktériumok ragadós burkolatot, úgynevezett lepedéket képeznek a fog felszínén. Ezek a baktériumok az élelmiszerekben és italokban lévő cukrokkal táplálkoznak, és savat termelnek, amely károsítja a fogfelületet. Idővel ez a sav felemészti a fog felületét, lyukakat vagy „üregeket” hozva létre.

A fogszuvasodás fájdalmat és fertőzést okozhat. Még a gyerekek növekedését is befolyásolhatja. A tejfogak súlyos szuvasodása súlyos következményekkel járhat gyermeked táplálkozására, beszédére, állkapcsára és fogaira.

 

Minél hosszabb ideig nem kezelik a fogszuvasodást, annál többet fog tapasztalni gyermekünk:

 

•    fájdalom és kényelmetlenség
•    nagyobb az új szuvasodás kockázata a baba és a felnőtt fogaknál
•    bonyolultabb és drágább kezelés
•    szorongás, amikor fogorvoshoz látogatnak
•    időveszteség az iskolában.

 

 

A fogszuvasodás jelei

 

A korai fogszuvasodást nehéz észrevenni. A fogszuvasodás első jele az, amikor a fogak tompa, fehér csíkot hoznak létre az íny vonala mentén (a fogak alján, az íny közelében). A fogakon barna foltokat is láthatsz, és az íny vörös és duzzadt lehet.

 

Előrehaladottabb fogszuvasodás esetén előfordulhat, hogy elfeketedett lyukakat észlelsz a fogakon vagy törött fogakat. Ha a szuvasodás fertőzéshez vezetett, csomókat vagy pattanásokat észlelhetsz az ínyen, vagy duzzanatot az íny és az arc körül.

 

 

Fogszuvasodás megelőzés: legfontosabb lépések

 

Három kulcsfontosságú lépést tehetünk gyermekünk a fogszuvasodás kezelése során.
 

•    Tisztítsd meg fogaikat és ínyüket minden nap.
•    Egyenek egészséges, alacsony cukortartalmú ételeket, és alakítson ki egészséges étkezési szokásokat.
•    Rendszeresen látogassák a fogorvost.

 

 

A fogszuvasodás megelőzése fogmosással és megfelelő fogápolással.

 

A fogak tisztítása nem garancia a fogszuvasodás ellen. Az ételek és italok szintén befolyásolják gyermekek fogainak egészségét és a fogszuvasodás kialakulását.

 

 

6 hónaposnál fiatalabb babák fogszuvasodása

 

Az újszülötteknek és a kisbabáknak csak anyatejre vagy tápszerre van szükségük mindaddig, amíg körülbelül 6 hónapos korukban be nem juttatják a szilárd anyagokat. Ha babád szereti a cumit, ne mártsa ételbe, cukorba vagy folyadékba, például mézbe, ezek mind alakíthatnak ki korai fogszuvasodást.

 

6 hónaposnál idősebb babák

Ha a szoptatott vagy tápszerrel táplált csecsemő 6 hónaposnál idősebb, kis mennyiségű vizet is fogyaszthat. Ne adj a babának édesített tejet, gyümölcslevet vagy üdítőt. Ha babád szereti a cumit, ne mártsd ételbe vagy folyadékba, például mézbe vagy cukorba.

 

 

Idősebb csecsemők, gyerekek és tinédzserek

A gyerekeknek sokféle egészséges ételre és rágcsálnivalóra van szükségük. Az alacsony cukortartalmú ételek és italok a legjobbak. Ne adj gyermekeidnek édes kekszet vagy süteményt. Ha gyermeked mégis eszik valami édeset, egy pohár víz vagy fogbarát ételek fogyasztása utána csökkentheti a sav mennyiségét gyermeked fogain.

A fogbarát ételek alacsony cukrot tartalmaznak, elősegítik a rágást és megmozgatják gyermek nyálát. A sajt és az apróra vágott zöldségek, például a sárgarépa és a zeller a fogbarát ételek példái.

 

 

Egészséges táplálkozási szokások a fogszuvasodás megelőzésére

 

Az egészséges táplálkozási szokások a fogszuvasodást is megelőzhetik. Ez azt jelenti, hogy ügyelj arra, hogy gyermeked mikor és hogyan eszik. Például minél tovább marad az étel és az ital a gyermek szájában, annál nagyobb az esélye, hogy sav képződik és károsítja a fogzománcot. Így az ételeken való legeltetés és az italok hosszú ideig tartó kortyolása nagyobb valószínűséggel okoz fogszuvasodást.