Mik azok a fogkoronák?
A fogak elveszíthetik alakjukat vagy méretüket. A fogkoronák olyan fog alakú "sapkák", amelyeket a foga fölé lehet helyezni. Gondoljon rá úgy, mint egy bújós kalapra a foga számára. A korona helyreállítja a fog alakját, méretét, szilárdságát és megjelenését..
A fogkoronát a fogára cementezik, és a fog látható részét befedi.
Miért van szükségem fogkoronára?
Fogkoronára több okból is szüksége lehet, többek között:
- Egy gyenge fog (esetleg szuvasodás miatt) megóvása a töréstől, vagy a gyenge fog összetartása, ha a fog egyes részei megrepedtek.
- Törött fog vagy erősen kopott fog helyreállítása.
- Egy nagy töméssel ellátott fog fedése és alátámasztása, ha már nem sok fog maradt.
- Egy foghíd megtartása a helyén.
- Formátlan vagy erősen elszíneződött fogak fedése.
- Fogászati implantátum fedése.
- Gyökérkezelésen átesett fog fedése.
Mik azok az onlay és 3/4 koronák?
A koronáknak számos típusa létezik, amelyek az Ön fogain alkalmazhatók. Az onlay és a 3/4-es koronák a fogkoronák olyan típusai, amelyek nem fedik le annyira az Ön mögöttes fogát, mint a hagyományos fogkoronák. A hagyományos korona a teljes fogat lefedi. Az onlay és a 3/4-es koronák akkor lehetnek megfelelőek, ha még szilárd fogszerkezettel rendelkezik. Ez konzervatívabb megközelítésnek számít a korona teljes lefedettségéhez képest. Ennél az eljárásnál fogorvosa eltávolítja az érintett területet, és a korona befogadásához átformálja a fogat.
Miből készülnek a fogkoronák?
A végleges koronák számos különböző anyagból készülhetnek. Ezek az anyagok közé tartozhatnak:
Fém:
Többféle fém is felhasználható a fogkoronákhoz, többek között arany, palládium, nikkel és króm. A fémkoronák ritkán törnek vagy repednek, a leghosszabb ideig tartanak a kopás szempontjából, és csak egy kis darabot kell eltávolítani a fogából. Emellett ellenállnak a harapási és rágási erőknek is. A fémszín a legfőbb hátránya ennek a koronatípusnak. A fémkoronák jó választásnak bizonyulnak a nem látható zápfogak esetében.
Porcelán-fémmel olvasztott fémkorona:
Ez a fajta fogkorona a korona melletti fogak színéhez igazítható. Természetesebb fogszínnel rendelkeznek. Néha azonban a korona porcelánfedője alatt lévő fém sötét vonalként látszik át. További hátrányok közé tartozik annak az esélye, hogy a korona porcelánrésze lecsorog vagy letörik, és a korona a szemben lévő fogakat a szájban elhasználja. A többi fog kopása különösen azokat a fogakat érinti, amelyek a koronával érintkeznek a száj felső és alsó részén, amikor a korona zárva van. A porcelán-fém ötvözetű fogkorona jó választás lehet az elülső vagy a hátsó fogakra.
Teljesen műgyanta:
A gyantából készült fogkoronák általában olcsóbbak, mint más koronatípusok. Idővel azonban elhasználódnak, és nagyobb valószínűséggel törnek el, mint a porcelánból és fémből olvasztott koronák.
Teljesen kerámia vagy teljesen porcelán:
Az ilyen típusú fogkoronák biztosítják a legjobb természetes színmegfeleltetést bármely más koronatípushoz képest. Akkor is jó választás, ha fémallergiája van. Azonban nem olyan erősek, mint a porcelán-fém ötvözetű koronák. A szemben lévő fogakat is kicsit jobban elhasználhatják a szájban, mint a fém- vagy műgyanta koronák. A teljes kerámia koronák jó választás az elülső fogak esetében.
Préselt kerámia:
Ezek a fogkoronák kemény belső maggal rendelkeznek. A préselt kerámia fogkoronák helyettesítik a fém bélést, amelyet a teljes kerámia koronakészítés során használnak. A préselt kerámia koronákat porcelánnal fedik, amely a legjobb természetes színmegfeleltetést biztosítja. Tartósabbak is, mint a teljesen porcelán koronák.
A fogkorona Budapesten sok helyen kedvező áron elérhető! Így van ez a Móricz Dentállal is. Szuper szakemberek, jó árakkal!