Miért fájhat futás közben a térded? Ez az 5 oka lehet!

Főoldal > Miért fájhat futás közben a térded? Ez az 5 oka lehet!

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Miért fájhat futás közben a térded? Ez az 5 oka lehet!
2025/05/17
ZH


Térdfájdalom futás közben? Cikkünkben sportorvosi szemmel mutatjuk be az 5 leggyakoribb okot és a legjobb megelőzési, kezelési tanácsokat.
 

Sportorvosi jó tanácsok minden futónak


A futás az egyik legegyszerűbb, legelérhetőbb és leghatékonyabb mozgásforma – nem véletlen, hogy a világ egyik legnépszerűbb sportja. Viszont amilyen gyorsan elkezdheted, olyan gyorsan el is veheti a kedved egy kellemetlen tünet: a térdfájás. Sokan ismerik az érzést, amikor már néhány perc futás után jelentkezik a kellemetlen húzó, szúró vagy tompa fájdalom a térd környékén. De vajon mi okozza mindezt? És hogyan lehet elkerülni? Mutatjuk az 5 leggyakoribb okot, sportorvosi szemmel.

 


1. Rossz futótechnika


Bármilyen meglepő, a térdpanaszok leggyakoribb kiváltója nem egy látványos sérülés, hanem a hosszú távon helytelen mozgás. Ha túlságosan előre dőlsz, túl nagyokat lépsz, vagy „zuhanva” érkezel a sarkadra, az megnöveli a térdízületre ható terhelést. Hosszú távon ez túlhasználathoz, gyulladáshoz, sőt akár porckopáshoz is vezethet.


Sportorvosi tanács:


Kérj segítséget egy futóedzőtől vagy gyógytornásztól, aki elemezni tudja a mozgásodat. Egy egyszerű technikaváltás – például a lépéshossz vagy a talajfogás módosítása – már rövid idő alatt is csökkentheti a fájdalmat.

 


2. Túl gyors terhelésnövelés


Klasszikus hiba, hogy valaki hirtelen túl sokat fut, mert motivált vagy épp versenyre készül. A térdízület azonban nem gép – az izmok, szalagok, porcok időt kérnek a terheléshez való alkalmazkodáshoz. Ha hetente 2-3 alkalom helyett hirtelen napi szintre váltasz, vagy rögtön 5 km-ről 15-re emelsz, ne csodálkozz, ha a térded tiltakozik.


Sportorvosi tanács:


A 10%-os szabály hasznos irányelv: hetente legfeljebb ennyivel emeld a távot vagy az intenzitást. Hallgass a testedre – a fáradás nem ugyanaz, mint a fájdalom!

 


3. Gyenge csípő és core izmok


Sokan nem is gondolnák, de a térdfájdalmak mögött gyakran a törzs és a csípő körüli izmok gyengesége áll. Ha ezek nem tartják stabilan a medencét és a lábat futás közben, a térd „vándorolni” kezdhet, és oldalirányú terhelést kap, amit nem bír el hosszú távon.


Sportorvosi tanács:


Iktass be heti 1-2 erősítő edzést – különösen a farizmokra, mély hasizmokra és a comb hátsó részére koncentrálva. Egyensúlyjavító gyakorlatokkal pedig a stabilitást is fejlesztheted.

 


4. Nem megfelelő futócipő


A futócipő nem divatkiegészítő, hanem eszköz. Ha elhasználódott, nem a lábtípusodnak megfelelő, vagy egyszerűen túl merev/puhán tart, az könnyen kihat a térdedre is. A nem megfelelő alátámasztás, a sarokemelés vagy a talpkeménység hosszú távon térdfájdalmat okozhat.


Sportorvosi tanács:


Ne sajnáld az időt és az energiát egy lábállás-analízisre! Egy szakboltban segítenek megtalálni a megfelelő cipőt. Általánosságban pedig 600-800 km után érdemes cserélni, még ha külsőre jónak is tűnik.

 


5. Patellofemorális szindróma („futótérd”)


Ez egy gyakori túlterheléses sérülés, amely során a térdkalács alatti porc irritálódik. Tipikus tünetei a lépcsőzéskor, guggoláskor vagy hosszú ülés után jelentkező fájdalom. A leggyakrabban kezdő vagy visszatérő futóknál fordul elő, de tapasztaltabbaknál is kialakulhat, ha például nem megfelelő a bemelegítés vagy elmarad a nyújtás.


Sportorvosi tanács:


Ne várd meg, míg állandósul a fájdalom! Kezdeti fázisban jól kezelhető gyógytornával, célzott izomerősítéssel és futástechnika-átalakítással. A jég, a pihenés és a gyulladáscsökkentő is segíthet, de a kulcs a mozgás okának megértése és célzott korrekciója.


A térdfájás nem a futás velejárója, hanem egy jelzés a testedtől: valami nincs rendben. A jó hír, hogy a legtöbb esetben nem kell felhagynod a futással – de tudatosabban kell csinálnod. Egy sportorvos, gyógytornász vagy futásban jártas mozgásterapeuta nemcsak a tünetek csillapításában, de a kiváltó okok kezelésében is kulcsszerepet játszik. Ne várd meg, míg „magától elmúlik”, inkább kezdj el tudatosan figyelni a testedre. Futni öröm – de csak egészséges térddel az igazi!

 


Karriert váltanál? Talán épp most jött el az ideje!


Ha orvosként új kihívásokat keresel, és fontos számodra, hogy szakmailag kiteljesedhess, miközben valódi, aktív életet élő embereknek segítesz, a sportorvosi vagy mozgásszervi terület remek lehetőségeket kínál. A prevenció, a rehabilitáció és a célzott terápiák iránti igény folyamatosan növekszik, különösen az aktív, tudatos páciensek körében. Egy jól megválasztott egészségügyi állás lehetőséget ad arra, hogy ne csak gyógyíts, hanem edukálj, motiválj és mozgásban tarts embereket – szó szerint és átvitt értelemben is.

Csapatsport Egyéni sport Eredmények Futball Labdajátékok Sport Stadionok Sztárok Technikai sport Világesemények



Minden ami sport!

Neked is mindened a sport? Akkor jó helyen jársz mert oldalunkon mindent megtalálsz, ami a sporthoz és az egészséges életvitelhez kapcsolódik! Sporthírek a nagyvilágból, egészséges étrend kialakítása, edzés tervek és újdonságok! Fedezd fel weboldalunkat és tájékozódj minden sportolással kapcsolatos információval!

Egészséges életmód

Elkötelezted magad, hogy Te is bele kezdesz egy egészségesebb életmódba? Minden új kezdet nehéz, de oldalunkat azért hoztuk létre, hogy mindenki számára hasznos információval szolgálhassunk sportolás és egészség terén. Az egészséges életmód két alapvető pillére a megfelelő táplálkozás és a megfelelő mozgás. Oldalunkon számos tippet találhatsz mind a kettő témában!

Informálódj az aktuális sport hírekről!

Mi lett a tegnapi kézilabda meccs eredménye vagy hány aranyérmet szereztek a magyarok az olimpián? Ha Te is kíváncsi vagy a legaktuálisabb sport hírekre kövesd weboldalunkat, mert naprakészek vagyunk sport hírek terén! 

 

 

Az egészség fontos velejárója a mentális egészség!

Egészségünkhöz nem csak a fizikai tevékenységek és a megfelelő táplálkozás járul hozzá, ugyanolyan fontos a mentális egészségünk ápolása is, hiszen ép testben ép lélek! Azonban, hogy jól érezzük magunkat bőrünkben, lelkileg is jól kell éreznünk magunkat, így nagyon fontos ápolni a mentális egészségünket is! Érdekes cikkek és tartalmak várnak a weboldalon annak érdekében, hogy támogassumk egy egészséges életmód kialakításában!