Egyensúlyérzék és mozgáskoordináció fejlesztése játékosan
Amikor egyensúlyozunk, a vesztibuláris idegrendszerünk érzékeli a térbeli helyzetünket, korrigálja a mozdulatainkat miközben működteti a szemmozgásunkat, figyeli az izomtónusunkat és a mozgásunk sebességét is. Amennyiben nem megfelelően fejlődik ezen területe az idegrendszernek, problémák merülhetnek fel a mozgáskoordinációban, például a szem-kéz koordináció területén vagy a téri tájékozódás során. Ez a két példa pedig nélkülözhetetlen a gyerekek számára az írás és az olvasás tanulásához. Így hát érdemes néha fejleszteni a gyerekek egyensúlyérzékét, könnyedén ráveheted őket ezekkel a játékos megoldásokkal!
Szórakoztató egyensúlyérzék fejlesztés
Valószínűleg nem is tudtál róla, de már a gyermeked születésénél is sokat tettél azért, hogy erősítsd az egyensúly érzékét, ugyanis a ringatás, a magasba emelés, a lovagoltatás és a pörgetés is mind-mind nagyszerű fejlesztő eszköze az egyensúlyérzéknek babakorban. A gyerekek imádnak hintázni, amivel a vesztibuláris rendszerüket ingerlik, mintha ösztönösen tudnák, hogy mire is van szüksége a szervezetüknek a fejlődés érdekében. De számtalan játékos ötletet is bevethetünk annak érdekében, hogy fejlesszük az egyensúly érzéküket, nézzük meg mik ezek!
1. Egyenes útvonal
A legegyszerűbb, ha kijelölünk egy bizonyos útvonalat, mondjuk deszkából, amelyen úgy kell végig haladni, hogy nem lép le róla. Ugyan az nekünk felnőtteknek úgy tűnhet, hogy ebben semmi nehézség nincs, de a gyerekeknek még nagyon kell figyelniük, hogy hova lépnek. Ha kicsit mégis nehezítenénk a feladaton, akkor terítsünk le egy kötelet, hogy azon menjen végig a kicsi, de az aszfaltra rajzolt kacskaringós útvonal követés is bevállhat. Ebben az esetben érdemes többszínű krétát használnunk, mondjuk zölddel egy cikk-cakkos útvonalat, pirossal egy tekergőset, kékkel pedig egy határozott egyenes vonalat rajzolnunk, amik keresztezik egymást, így a megfelelő színű útvonalra is koncentrálnia kell.
Ha már nagyobbak a gyerekek, a pályát kialakíthatjuk úgy is, ha vödrökre helyezzük rá a deszkákat, hogy az ne érintse a földet, így a levegőben kell egyensúlyozniuk. Különböző feladatokat is kitalálhatunk, hogy még élvezetesebb legyen a játék, például egyszer oldalazva, egyszer guggolva, egyszer hátrafelé kelljen végig haladni a pályán, ugyanis ez mind különböző módon fejleszti a mozgáskoordinációt és az egyensúlyérzéket is.
2. Kötél pálya
A kalandparkokban sokszor láthatunk ilyen kötélpályákat, de egyszerűen elkészíthetjük otthon is, hiszen más nem kell hozzá csak két erős fa vagy oszlop, ami közé kifeszítjük a köteleket, egyet kb. 15 centire a földtől, a másikat pedig a gyerekméreteihez igazítva, úgy, hogyha az alsó kötélen áll, a felső kb. a mellkasáig érjen. Egyszerűen csak rááll az alsó kötélre, a felsőben kapaszkodik és így kell áthaladnia az egyik fától a másikig!
3. Nagy trambulin
Remek egyensúlyérzéket és mozgáskoordinációt fejlesztő módszer lehet az ugrálás. Ehhez használhatjuk a jól bevált ugróiskolát, de érdemes elgondolkodnunk egy nagy trambulin vásárlás lehetőségén is, ugyanis ezaz az eszköz, ami remekül fejleszti a gyerekek mozgáskoordinációját, és hatalmas játékkedvvel használják is. Az biztos, hogy nem kell kétszer kérni, hogy menjen ugrálni ha van egy trambulin a kertben, így mindenképp a segítségedre lehet egy nagy trambulin vásárlás.
4. Kerekeken gördülve
A gördeszka egy remek játék, amit nem csak állva használhatnak a gyerekek, de ráhasalva, esetleg ülve is remek koordinációfejlesztő, de ugyanilyen hasznos lehet a görkori is, amihez akár pályát is építhetünk, amin végig kell haladniuk, például PET palackokat kerülgetve.
Sok szakember úgy vélekedik, hogy a gyerekek ösztönösen tudják, mi a számukra fejlesztő elfoglaltság. A biztonság keretein belül persze, de hagyjuk, hogy próbálgassák képességeiket!